Pola wyboru i przyciski opcji są podstawowym elementem formularzy. Ale przez większość czasu nie są łatwe do kliknięcia. Jest tak dlatego, że ich docelowe kliknięcia są niewielkie. Im mniejszy cel kliknięcia, tym trudniej go kliknąć. Oto trzy rzeczy dzięki, którym ułatwisz zaznaczanie pól wyboru i przycisków radiowych.

1. Użyj znaczników etykiet

Na najbardziej podstawowym poziomie Twoje pola wyboru i przyciski opcji powinny zawierać znaczniki etykiet (label). Pozwala to użytkownikom kliknąć etykietę, aby przełączyć pole wyboru lub przycisk opcji. Jest to łatwiejsze dla użytkowników, ponieważ etykieta jest zwykle większym celem do kliknięcia niż pole wyboru lub sam przycisk opcji. Dzięki temu pola wyboru i przyciski opcji są dostępne dla użytkowników korzystających z czytników ekranu. Więcej o tym dlaczego Twoje checkboxy muszą mieć etykiety?


2. Dodaj do nich efekt hover

Pole wyboru lub przycisk radiowy może zawierać znaczniki etykiet, ale większość użytkowników nie będzie wiedziała, że może kliknąć etykietę, chyba że jest odpowiednia afordancja wizualna. Efekt hover to przejrzysta afordancja, która pozwala użytkownikom wiedzieć, że wystarczy kliknąć etykiety, aby przełączać stan pola. Więcej o tym Dlaczego warto dodać efekty hover do swoich checkboxów?


3. Umieść je w strefie przycisków

Ostatni sposób na łatwe zaznaczanie pól wyboru i przycisków radiowych jest najlepszym sposobem. Umieszczenie ich w strefie przycisków wyraźnie informuje użytkowników, gdzie mogą kliknąć, aby przełączać kontrolki. Użytkownicy mogą nie tylko kliknąć etykietę, ale także kliknąć poza etykietą. Dzięki temu ich docelowe kliknięcia są jeszcze większe.

Gdy użytkownicy klikają pole wyboru lub przycisk opcji, strefa przycisków powinna podświetlać się w kolorze, aby poinformować użytkowników, że jest wybrana. Daje to użytkownikom wyraźną wizualną informację zwrotną, której potrzebują, gdy patrzą na gęsty obszar pól wyboru i przycisków radiowych.

Możesz wiele zrobić, aby pola wyboru i przyciski radiowe były bardziej użyteczne i dostępne. Jeśli twój formularz ma ich dużo, spróbuj użyć tych technik, aby odciążyć użytkowników. Zaznaczenie pól wyboru i przycisków opcji ułatwi klikanie, co zwiększy szanse wypełnienia formularza przez użytkowników. Są ważną częścią formularzy, więc nie ma powodu, dla którego użytkownicy mieliby mieć problemy z ich klikaniem.