Gdy użytkownicy są poza domem, najlepsza aplikacja mobilna jest szybka. Mimo że szybkość połączenia urządzenia jest poza Twoją kontrolą, możesz sprawić, że aplikacja będzie wyglądać, jakby ładowała się błyskawicznie. Oto kilka sztuczek, które dają użytkownikom wrażenie, że Twoja aplikacja zawsze ładuje się szybko nawet przy wolnym połączeniu.

Natychmiastowe i stabilne paski postępu

Paski postępu informują użytkowników o tym, jak długo trwa akcja, ale nie zawsze są poprawne. Możesz ukryć małe opóźnienia na pasku postępu, przesuwając je natychmiastowo i stabilnie. Pasek postępu nigdy nie powinien się zatrzymywać, w przeciwnym razie użytkownicy będą sądzić, że aplikacja się zawiesiła.

Szybkie przesuwanie paska postępu na początku i spowolnienie na jego zakończeniu daje użytkownikom optymistyczne oczekiwania. Aplikacje do przesyłania wiadomości to dobry przykład. Gdy użytkownik wysyła wiadomość, niebieski pasek postępu przesuwa się natychmiast, ale zwalnia po zakończeniu.


Operacje w tle

Kolejną sztuczką prędkości, której możesz użyć, są operacje w tle. Dzięki temu użytkownicy mogą skupić się na innych rzeczach, ponieważ proces przebiega w tle. Dobrym tego przykładem jest przesyłanie zdjęć na Instagramie. Gdy użytkownik wybierze zdjęcie do udostępnienia, rozpoczyna wysyłanie.

Aplikacja zachęca użytkownika do dodawania tagów, tytułów i opisów podczas przesyłania zdjęć w tle. Gdy jest gotowy do naciśnięcia przycisku udostępniania, nie wie o czasie przesyłania i może natychmiast udostępnić swoje zdjęcie.


Użycie makiety

Jeśli połączenie użytkownika jest powolne, aplikacja może zapełnić zawartość na ekranie. Sprawienie, by użytkownik patrzył na pasek ładowania lub obracające się koło, może zwiększyć współczynniki odrzuceń. Aby utrzymać zaangażowanie użytkowników, używaj makiety jako obiektów zastępczych tekstu i obrazów.

Na przykład aplikacja mobilna na Facebooku pokazuje użytkownikom szare bloki i linie do reprezentowania obrazów i tekstu podczas ładowania aplikacji. Po zakończeniu ładowania obrazy i tekst pojawiają się w miejscu zawartości szkieletu. Nie jest to szybsze niż posiadanie ekranu ładowania, ale w umyśle użytkownika wydaje się, że tak jest.

Szybkość ładowania aplikacji zależy od użytkownika. Gdy szybkość połączenia jest wolna, możesz nadal zapewniać użytkownikom szybką obsługę aplikacji mobilnych dzięki tym sztuczkom. Użytkownicy nie chcą czekać na treść. Ale sprawisz, że będzie wydawać im się, że nigdy nie czekają, zawsze będą cieszyć się aplikacją z dowolną prędkością połączenia.