Czy kiedykolwiek spędziłeś za dużo czasu na czytaniu strony internetowej? To mogło nie być spowodowane ilością tekstu. Badania pokazują, że marginesy i długość linii wpływają na czytelność.

Idealnym doznaniem jest czytanie przez użytkowników w szybkim tempie i zrozumienie informacji po wszystkim. Jeśli chcesz, aby użytkownicy doświadczyli to w Twojej witrynie, musisz zoptymalizować swoje marginesy i długości linii.

Prędkość czytania

Badania wykazały, że długości linii miała znaczący wpływ na szybkość czytania. Przetestowali artykuły online o długości linii 35, 55, 75 i 95 znaków w linii (CPL ang. characters per line). Wyniki pokazały, że użytkownicy czytają najszybciej artykuły w 95 CPL. Odkryli również, że długości linii nie ma wpływu na czytanie ze zrozumieniem.

Sugeruje to, że sposobem na optymalizację prędkości odczytu jest utrzymanie długości linii około 95 CPL. Niektórzy użytkownicy stwierdzili, że czuli, że czytają szybciej w 35 CPL. Ale ten stan w rzeczywistości spowodował najwolniejszą szybkość odczytu.

Innymi słowy, krótsze długości linii powodują, że użytkownicy czytają wolniej. Dzieje się tak, ponieważ jest więcej przerw w linii, które powodują, że użytkownicy częściej przesuwają wzrok z linii na linię.


Czytanie ze zrozumieniem

Szybkie czytanie bez zrozumienia informacji nie jest przydatne dla użytkowników. Ważne jest nie tylko zoptymalizowanie tekstu pod kątem szybkości czytania, ale także czytania ze zrozumieniem.

Badanie wykazało, że czytanie tekstu z marginesami zwiększało zrozumienie w porównaniu do braku marginesów. Wyniki pokazały, że użytkownicy faworyzowali tekst z marginesami. Zgłaszali niższe poziomy zmęczenia oczu i większą satysfakcję z układu.

Sugeruje to, że sposobem na zoptymalizowanie do czytania ze zrozumieniem jest użycie układów z marginesami. Należy wybrać stałą szerokość w stosunku do układu płynnego na swojej stronie internetowej. Płynne układy rozciągają długości linii do szerokości przeglądarki, nie dając marginesów. Stałe szerokości umożliwiają ograniczanie długości linii i ustawianie marginesów dla tekstu.


Równoważenie prędkości i zrozumienia

Rozmiary marginesów i długości linii wpływają na siebie nawzajem. Użytkownicy potrzebują równowagi między nimi, aby uzyskać idealną szybkość czytania i zrozumienie. Spędzenie dużo czasu na czytaniu tekstu nie jest wydajne. Niezrozumienie przeczytanego tekstu jest nieprzydatne. Zapewnij użytkownikom najlepszą jakość czytania dzięki optymalizacji marginesów i długości linii.