Kroje pisma występują w różnych formach. Najczęściej spotykane formy widoczne w Internecie są regularne, pogrubione i kursywa. Ale istnieje krój, który projektanci powinni częściej używać w swoich interfejsach.

Przy prawidłowym stosowaniu lekkie kroje pisma dają wyraźny i piękny efekt na tekście. Jednak w przypadku nieprawidłowego użycia mogą sprawić, że tekst będzie trudny do przeczytania. Oto kilka zalet i wad używania lekkich krojów pisma.

Używaj go do kontrastowania z tekstem

Gdy nagłówki i treść tekstu nie mają dostatecznie dużego kontrastu, mogą się ścierać. Tekst nagłówka i treść różnią się rozmiarem, ale to nie wystarczy, jeśli chcesz, aby tekst był czytelny. Lekki krój pisma może nadać tekstowi dodatkowy kontrast, aby pomóc użytkownikom w szybkim rozróżnieniu tych dwóch elementów.

Jeśli nie ma wystarczającego kontrastu, tekst nagłówka i treść mogą łatwo zostać zmazane. Można również użyć jaśniejszego koloru tekstu, aby poprawić kontrast, ale użytkownicy z problemem z odróżnianiem kolorów mogą nie zauważyć różnicy. Tu przydaje się lekki krój pisma.

Jeśli masz podpozycje, powinieneś użyć lżejszej czcionki lub koloru czcionki, aby poprawić kontrast między wszystkimi trzema. Użyj jaśniejszego koloru na jednym, lekki krój na drugim i regularny krój pisma na drugim. Baw się z kontrastem, aby zobaczyć, który tekst wygląda lepiej w jakim stylu.


Używaj ich, aby nagłówki wyglądały mniej szaro

Nagłówki w zwykłym lub pogrubionym kroju mogą wyglądać jaskrawo ze względu na intensywność kolorów wokół liter. Lekki krój pisma może zmniejszyć grubość czcionki i zmniejszyć intensywność koloru. Rezultatem jest kolorowy nagłówek, który nie przytłacza oczu użytkownika.


Używaj ich, aby Twoja witryna wyglądała bardziej nowocześnie

Jednym ze sposobów na pokazanie użytkownikom, że Twoja strona jest nowoczesna i aktualna, jest użycie lekkiego kroju pisma. Użytkownicy, którzy odwiedzą Twoją witrynę, odniosą wrażenie, że Twoja marka jest modna i nowoczesna, jeśli użyjesz lekkiego kroju pisma. Jednak nie zwariuj i nie używaj go do wszystkiego ze względu na jego atrakcyjność. Nigdy nie należy naruszać czytelności ze względu na estetykę.


Używaj ich, aby oszczędzać atrament podczas drukowania dokumentów

Lekkie kroje pisma są przydatne nie tylko na stronach internetowych, ale także w dokumentach. Jeśli Twój użytkownik musi wydrukować dokument z Twojej strony, na przykład paragon, kontrakt, bilet lub kupon, użyj lekkiego kroju pisma, aby nie zużywał zbyt dużo atramentu do drukarki. Możesz także oszczędzać atrament, używając lekkiego kroju pisma do wszystkich tworzonych dokumentów.


Nie używaj lekkich krojów do małych tekstów

Użytkownicy mogą mieć problemy z czytaniem lekkich krojów pisma na małym tekście z powodu słabego wyglądu. Jeśli chcesz używać lekkiego kroju pisma na treści, upewnij się, że rozmiar Twojego tekstu jest co najmniej w rozmiarze średnim i ma silny kontrast kolorów z tłem. Chcesz, aby Twój tekst wyglądał atrakcyjnie, ale nie chcesz rezygnować z jego czytelności.


Nie używaj go z jasnym kolorem na jasnym tle

Używanie ich z jasnym kolorem na jasnym tle jest receptą na problemy z czytelnością. Zamiast tego upewnij się, że między tekstem a tłem występuje wysoki kontrast kolorów. Podczas korzystania z lekkich krojów czcionek bardzo ważny jest kontrast kolorów.


Nie używaj cienkich i extra lekkich krojów w małych lub średnich rozmiarach tekstu

Niektóre czcionki mają nie tylko lekki krój pisma, ale mają też cienki lub bardzo lekki krój pisma. Nie powinieneś używać ich w małych lub średnich tekstach, w przeciwnym razie będzie to wyglądać źle. Cienkie lub bardzo lekkie kroje pisma używaj tylko w dużych rozmiarach tekstu, aby użytkownicy mogli bez trudu je przeczytać.


Nie używaj lekkiego kroju wszędzie

Lekki krój pisma przypomina przyprawę. Użyj go, aby poprawić swój tekst, tak jak przy użyciu przyprawy, aby poprawić smak jedzenia. Za dużo tego, a stracisz specjalny efekt, jaki ma. Znajdź złoty środek i używaj różnych stylów krojów, aby uzyskać najlepsze rezultaty.


Końcowe przemyślenia

Lekkie kroje pisma mogą nadać Twojemu tekstowi piękny i wyrazisty wygląd, gdy użyjesz ich prawidłowo. Bez względu na to, jakiego kroju użyjesz, powinieneś zawsze sprawić, by tekst był czytelny. Niektórzy starsi użytkownicy mogą mieć problemy z czytaniem i lekkim krojem pisma, nawet jeśli postępujesz zgodnie z tymi wskazówkami i zakazami.

Upewnij się, że jasny krój pisma ma czytelny rozmiar i że użytkownicy mogą dostosować rozmiar czcionki, jeśli zechcą. Zła czytelność to duży problem w sieci, którego projektanci nie powinni lekceważyć. Wykonuj swoją część, pamiętając o tych najlepszych praktykach, gdy używasz lekkich krojów.