Projektanci zawsze koncentrowali się na logicznych elementach projektu, takich jak spełnianie standardów internetowych, organizowanie nawigacji, wybór układów i czcionek. Jednak projektowanie ewoluowało, a wzbudzanie emocji użytkownika jest bardziej możliwe niż kiedykolwiek.

Projektanci mogą teraz zapewnić użytkownikom pełne doświadczenie, oferując im coś więcej, co dotyka ich emocji. Oto kilka technik, które można wykorzystać do urozmaicenia interfejsu użytkownika i dostarczenia emocjonalnych wrażeń użytkownikom.

1. Dodaj osobowość za pomocą komiksowych ilustracji

Być może zastanawiacie się, co osobowość ma wspólnego z doświadczeniem użytkownika. Wierzcie lub nie, ale może to mieć całkiem znaczący wpływ na odbiorców, niż moglibyście sobie wyobrazić. Osobowość jest tym, co najlepiej wyraża nasze emocje. To osobowość oznacza, że jesteś zabawnym, poważnym, leniwym, pragmatycznym, szczerym lub przyziemnym człowiekiem.

Integracja osobowości do Twojej marki może z pewnością przełamać bariery, na które konsument zwykle natrafia podczas interakcji z Twoimi produktami i usługami. Weźmy na przykład MailChimp, który wykorzystuje małpę jako maskotkę. Dodając taką ilustrację do swojej strony, MailChimp pokazał, jak dodać rozkosz do swojego projektu, aby wzbudzić emocje odbiorców.


2. Pokaż wyrafinowanie z minimalizmem

Większość doświadczonych projektantów zna aktualne trendy w zakresie projektowania stron internetowych. Odfiltruj te trendy, a zobaczysz jeden wyraźny trend, który tworzy ogromne fale, takie jak tsunami, i jest to minimalistyczny projekt. Minimalistyczny design zapewnia wyrafinowanie, które pomaga zbliżyć się do uczuć odbiorców.

Jednym z najlepszych przykładów wyrafinowanego wzornictwa jest YourKarma. Zobacz i zaskocz się, jak projektant łączył prostą paletę kolorów, minimalistyczną zawartość i bardzo duże obrazy, aby zaprezentować tak pięknie wykonany element.


3. Zamieszaj wizualne zainteresowanie za pomocą przewijania parallax

Wyjątkową cechą emocji jest to, że jest ona wywoływana przez wykorzystanie ludzkich zmysłów, takich jak zmysł wzroku lub słuchu. W dzisiejszych czasach za pomocą przewijania paralaksy, przyciągnięcie wzrokowej uwagi publiczności i zainteresowanie nią stało się dość bezbolesne.

Weźmy na przykład Nizo, niesamowity przykład niesamowitego przewijania strony paralaksy. Nizo, posiadający jednostronicowy układ, urzeka oczy widzów imponującymi efektami przewijania. Technika paralaksy jest popularna nie tylko ze względu na atrakcyjną animację, ale także iluzję głębi, którą tworzy, zapewniając użytkownikom wrażenie 3D lub wrażenie dotyku.


4. Zastosuj interakcje

Ludzie mają tendencję do wiercenia się, gdy siedzą bezczynnie głęboko pochłonięci swoimi myślami lub gdy czują się nerwowi. Mają tendencję do wykazywania takiego samego zachowania, gdy wchodzą w interakcje z interfejsami użytkownika. Możesz wykorzystać ten wzorzec zachowań i dać im coś do zabawy dzięki zintegrowaniu jednego elementu interakcji w twoim interfejsie. Mogą to być animacje typu roll-over lub interaktywne karuzele.

Na przykład pasek nawigacji Rog.ie daje użytkownikom coś, z czym mogą się bawić. Gdy użytkownicy przesuwają mysz nad linkami nawigacyjnymi, logo i ikony rosną i unoszą się, przyciągając uwagę użytkownika.


5. Zdobądź sentyment za pomocą portretów o wysokiej rozdzielczości

Reakcje emocjonalne są instrumentalne w tworzeniu połączeń lub wiązań z innymi. Dlatego zawsze preferujemy interakcję twarzą w twarz z innymi, ponieważ pozwala nam to dostrzec ich osobowość, postawę lub cechy w czasie rzeczywistym.

Nic nie pozwala bardziej tworzyć nam tego połączenia z naszymi użytkownikami niż dodawanie portretów o wysokiej rozdzielczości, takich jak Andrea Mann na swojej stronie internetowej. Pięknie wykorzystuje klasyczny portret osobisty, łącząc go strategicznie z tłem za pomocą monochromatycznego filtra fotograficznego.


Końcowe przemyślenia

Jest to kompromis podczas wszczepiania emocji w Twoją markę. Rzecz w tym, że nie zawsze można osiągnąć pożądaną reakcję emocjonalną, ponieważ osobowość różni się w każdym człowieku. Jednak wzbudzanie reakcji emocjonalnych u twoich odbiorców jest lepsze niż apatia, która nic ci nie daje. Maya Angelou powiedziała to najlepiej dzięki tej prowokującej dającej do myślenia wiadomości (w wolnym tłumaczeniu):

"Ludzie zapomną o tym, co powiedziałeś i co zrobiłeś, ale nigdy nie zapomną tego, jak się sprawiłeś, że się poczuli."