Czy wiesz, że popełniasz grzech czytelności, jeśli używasz czystej czerni w swoich projektach? Badanie wykazało, że "58 procent dorosłych w USA" doświadczyło zmęczenia oczu podczas pracy z komputerami. Projektanci mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo zmęczenia wzroku użytkowników korzystających z ich projektów, zwracając uwagę na kolor czerni, którego używają.

Czysty czarny tekst i tło

Czysty czarny tekst i tło z bielą mogą powodować dyskomfort dla oczu, gdy użytkownicy czytają tekst przez dłuższy czas, co prowadzi do zmęczenia oczu. Kolor biały ma jasność 100%, a czerń ma jasność 0%. Taki duży kontrast w jasności kolorów prowadzi do rozbieżności poziomów światła widzianych przez użytkowników. Powoduje to, że ich oczy ciężko pracują, aby dostosować się do jasności, gdy czytają.

Przykładem ilustrującym tę koncepcję jest włączenie jasnego światła w ciemnym pokoju. Tak drastyczna zmiana warunków oświetlenia jest dla naszych oczu trudna. Ale jeśli włączymy słabe światło w ciemnym pokoju, nasze oczy łatwiej dostosowują się do zmiany, ponieważ nasza siatkówka nie jest nadmiernie pobudzana przez tak ostry wzrost kontrastu.

Zamiast czarnego użyj ciemnoszarego tekstu na białym tle, więc zmiana jasności nie będzie tak drastyczna. Zapobiega to nadmiernej stymulacji siatkówki i pozwala użytkownikom na czytanie przez dłuższy czas.


Wysoki kontrast dla słabowidzących

Czarny nie jest zły dla wszystkich użytkowników. Osoby słabowidzące, które mają zaburzenia wzroku, ale nie są niewidome, mają tendencję do lepszego czytania tekstu w trybach wysokiego kontrastu. Projektując je, konieczne może być użycie koloru czarnego dla ustawień dostępności w interfejsie. Ciemnoszary powinien nadal być używany dla zwykłych użytkowników.


Zbalansowany kontrast dla czytelności

Wysoki kontrast kolorów jest dobry dla czytelności. Zbyt wysoki kontrast kolorów powoduje jednak dużą rozbieżność poziomów światła, które wpływają na oczy użytkownika podczas czytania. Równowaga kontrastu między tekstem a kolorem tła jest dobrym sposobem na sprawienie, że Twój tekst jest bezpieczny dla wzroku użytkownika.

Jeśli nie masz pewności co do kontrastu kolorów, możesz skorzystać z narzędzi do sprawdzania kontrastu koloru, aby znaleźć optymalny zakres, który działa dla Ciebie. Wskazują one, kiedy kontrast kolorów jest zbyt niski w oparciu o standardy branżowe WCAG 2.0. Nie wskazują one jednak, kiedy kontrast kolorów jest zbyt wysoki. Decyzję tę pozostawia się uważnemu oku projektanta.

Kolor tekstu nie jest ograniczony do czerni i bieli, ale jest to najczęściej stosowana kombinacja kolorów tekstu. Zanim projektanci skorzystają z tego, muszą pomyśleć o tym, jak wpływa to na oczy użytkownika. Zaprojektowanie, aby zmniejszyć ból zmęczenia oczu, oznacza, że użytkownicy mogą spędzać więcej czasu na czytaniu tekstu i korzystaniu z Twojej strony.


Z jakich kolorów korzystać?

Strony pochodzące z naszego kreatora stron korzystają najczęściej z koloru #212529 Innym dobrym i popularnym kolorem jest #444444.