Co to jest pozycjonowanie?

W skrócie bo nie o tym jest ten artykuł. To działania w celu zdobycia jak najwyższych pozycji w wyszukiwarkach (np. Google).


Czy prędkość strony ma pływa na SEO?

Prędkość strony można rozumieć dwojako. Prędkość wczytania całości oraz prędkość otrzymania pierwszego bajtu. Wiele badań przeprowadzanych przez niezależnych badaczy SEO pokazuje, że powyżej pewnego pułapu prędkość wczytania całości ma na to znikomy wpływ.

Czas do pierwszego bajtu zaś ma duży wpływ na pozycje.


Jak przyśpieszyć działanie strony?

Największy wpływ na czas do pierwszego bajtu ma położenie naszego serwera oraz jego jakość. Żeby skrócić ten czas musisz wybrać lepszy serwer. Bardzo ważne jest również to, żeby serwer znajdował się jak najbliżej klienta. Jeśli tworzysz stronę przeznaczoną dla Polaków to warto aby serwer znajdował się w Polsce.

Oczywiście jeśli masz nie optymalną stronę i oprogramowanie je serwujące to może się to na niewiele zdać. Więcej sposobów na zwiększenie prędkości strony bez zmiany serwera poruszymy w jednym z następnych artykułów.


Komfort użytkownika

Nawet jeśli prędkość wczytywania strony miałaby znikomy wpływ na pozycjonowanie jest jeszcze inny bardzo ważny aspekt. Chodzi o komfort użytkownika. Klient lepiej Cie odbierze jeśli dostarczysz mu stronę w lepszym tempie niż konkurencja. A co za tym idzie chętniej skorzysta z Twoich usług a to przecież o to nam chodzi.

Amazon przeprowadził pewien test. Wydłużył czas ładowania strony o 100 ms. Ich sprzedaż przez to spadła o 1%. Pewnie pomyślałeś sobie, że 1% to mało. To wyobraź sobie gdyby to nie był test a rzeczywiście ich wszystkie strony wczytywałby się wolnej. Przychody Amazona wynoszą około 36 miliardów dolarów, 1% z tego to 36 milionów dolarów!

Podobny test przeprowadziło Google. W ich przypadku spadki przychodów były rzędu 20% przy czasie ładowania o pół sekundy dłuższym.


Inny bardzo ważny aspekt prędkości ładowania strony w kontekście SEO

Nawet jeśli powyżej pewnej prędkości wczytywania strony algorytmy mogą już na to nie zwracać uwagi to zwracają na to uwagę użytkownicy. Co ciekawe jest to pewnego rodzaju paradoks bo algorytm bierze pod uwagę działania użytkowników. Jeśli użytkownik wejdzie na Twoją stronę i od razu wyjdzie to algorytm to zauważy i obniży ocenę Twojej strony. A czemu użytkownik miałby wyjść? Jednym z powodów może być właśnie zbyt długie ładowanie się strony. Wpływ na to mają też inne czynniki jak np. UX, UI czy źle dopasowana treść ale o tym w innym artykule.


Prędkość stron zbudowanych na kreatorze stron Blocreator

Bardzo staramy się aby strony zbudowane w naszym kreatorze stron internetowych były serwowane jak najszybciej. Przeanalizowaliśmy konkurencję i wypadamy na ich tle bardzo dobrze. wykres prędkości ładowania się stron zbudowanych przy pomocy kreatorów
Średni czas dla innych kreatorów wynosi 450 ms. U nas jest to tylko 60 ms.

Powodów tego jest kilka. Wymienię dwa z nich. Po pierwsze stosujemy innowacyjne optymalizacje po stronie serwera. Drugim powodem jest to, że nasze serwery znajdują się w Polsce. Dane mają mniejszą drogę do przebycia niż gdyby musiałby być przesłane z innego kraju.

Jak widać na tle innych kreatorów stron wypadamy bardzo ładnie ale to tylko jeden z aspektów. Innym aspektem jest łatwość i przyjemność korzystania ale o tym możesz przekonać się sam.