Ikony to wizualne wskazówki, które pomagają użytkownikom wydajniej korzystać z interfejsów. Zamiast czytać każde słowo w interfejsie, użytkownicy mogą wyszukać ikonę reprezentującą zadanie, które próbują wykonać. Jednak czasami skanowanie ikon może trwać dłużej, niż by tego oczekiwano, jeśli ikony nie mają wyraźnych konturów.

Jeśli chcesz, aby Twoje ikony były szybkie i łatwe do skanowania, używaj wyraźnych konturów zamiast jednolitych.

Jednolite kontury sprawiają, że kształt ikon wygląda tak samo. Ponieważ wszystkie wyglądają tak samo, trudno jest wyróżnić jakąś konkretną ikonę, gdy użytkownicy ją zeskanują. Zamiast tego muszą bardziej skupić się na ikonach ze względu na wizualny szum wokół ikon. Wizualna ścieżka użytkownika trafi najpierw w obramowanie tła, zanim będzie mogła trawić na ikonę.

Wyraźne kontury pokazują unikalny kształt każdej ikony bez żadnego szumu wizualnego. Oznacza to, że użytkownicy mogą natychmiast zobaczyć ikony bez przerywania przez granice tła. Gdy użytkownicy skanują, wyraźne kontury działają jak subtelne sygnały, które informują użytkowników, jeśli znaleźli odpowiednią ikonę. Jeśli znowu będą musieli szukać ikony, będą mogli znaleźć ją szybciej, ponieważ podczas skanowania będą rozpoznawać ikonę według jej unikalnego kształtu.

Ta koncepcja jest podobna do tego, jak wielkie litery powodują, że tekst jest trudniejszy do zeskanowania. Przy skanowaniu tekstu pisanego z samych wielkich liter utracisz kształt każdego słowa i wizualne wskazówki, które pomagają skanować. Kontrast kształtu jest ważną cechą zarówno ikon, jak i tekstu. To dodaje piękna interfejsu i ułatwia korzystanie z niego. Używaj wyraźnych konturów ikon, aby pomóc użytkownikom w ich szybszym skanowaniu. W ten sposób kształt Twoich pięknych ikon nie zmarnuje się.