Wiele witryn używa czarnego tekstu na jasnym tle, aby wyświetlać ich zawartość, ponieważ jest łatwy do czytania. Jednak użycie białego tekstu na ciemnym tle ma również swoje zalety. Wiedząc, kiedy korzystać z jednego a kiedy z drugiego, możesz zaprojektować swoją stronę internetową bez szkody dla czytelności użytkownika.

Czytanie a skanowanie

Jeśli chodzi o tekst na stronach internetowych, użytkownicy czytają lub skanują. Czytanie obejmuje skupienie się na słowach dla pełnego zrozumienia tematu. Skanowanie polega na przeglądaniu słów w celu szerszego zrozumienia tematu. Kiedy powinieneś używać białego tekstu na ciemnym tle, zależy to od tego, czy użytkownicy skanują, czy czytają tekst.


Tekst akapitu

Rodzaj tekstu, który czytają użytkownicy, to tekst akapitowy. Podczas wyświetlania tekstu akapitu należy unikać używania białego tekstu na ciemnym tle, aby ułatwić czytanie. Zmuszanie użytkowników do czytania białego tekstu przez długi czas może nadwerężyć oczy użytkownika. Dzieje się tak dlatego, że biel pobudza wszystkie trzy rodzaje wrażliwych na barwę receptorów wzrokowych w ludzkim oku w niemal równych ilościach. Dzięki temu czytanie tekstu akapitowego na ciemnym tle jest stresujące dla oczu.

Biały odbija również wszystkie długości fal światła. Ponieważ słowa i litery w tekście akapitu są zwarte i blisko siebie, gdy biały tekst odbija światło, światło odbite rozprasza się i biegnie w sąsiednie słowa i litery. To sprawia, że ​​trudniej jest dostrzec kształt słów i liter, co wpływa na czytelność. Porównaj to z czarnym tekstem, w którym czerń absorbuje światło wokół każdego słowa i litery, dzięki czemu łatwo je rozróżnić.

Dlatego lepszym wyborem do wyświetlania tekstu akapitowego jest czarny tekst na jasnym tle z odcieniem szarości. Z szarym tłem, mniej światła odbija się za słowami, dzięki czemu jest łatwiejsze dla oczu. Czarny tekst działa lepiej, ponieważ czerń jest również kolorem, który nie odbija światła w żadnej części widma widzialnego. Dlatego utrwalanie czarnego tekstu podczas czytania nie będzie obciążać oczu użytkownika, ponieważ absorbuje światło, które uderza w każde słowo.

Jeśli Twoja witryna używa ciemnego tła, powinieneś wyświetlać tekst akapitu w szarym odcieniu. Nie spowoduje to tak dużego stresu dla oczu użytkownika, ponieważ szary tekst nie jest tak jasny jak biały tekst. Będzie odbijał mniej światła, co ułatwia czytanie. Pamiętaj, że jeśli czytasz tekst w ciemnym pokoju, w którym nie ma światła, biały tekst na czarnym tle nie jest tak trudny do odczytania. Dzieje się tak, ponieważ światło nie odbija się od niego w ciemnym pokoju.


Nagłówki, tytuły i etykiety

Są chwile, kiedy biały tekst na ciemnym tle działa dobrze. Dzieje się tak, gdy użytkownicy skanują tekst. Użytkownicy zazwyczaj skanują nagłówki, tytuły i etykiety. Używanie białego tekstu na ciemnym tle dla tego typu tekstu jest skutecznym sposobem wyróżnienia ich w celu przyciągnięcia uwagi użytkownika.

Biały odzwierciedla wszystkie kolory widma światła widzialnego w oczach. Dzięki temu tekst jest jasny i wyraźny. Nie musisz martwić się o nacisk na oczy użytkownika, ponieważ skanowanie nie wymaga długich wizualnych fiksacji. Wystarczy szybki rzut oka, aby zeskanować nagłówek, tytuł lub etykietę.

Używanie białego tekstu na ciemnym tle jako narzędzia do podświetlania jest eleganckim sposobem wywoływania tekstu skanowanego przez użytkowników. Ale czarny tekst na jasnym tle lepiej pasuje do tekstu akapitu, który czytają użytkownicy. Zastosuj prawidłowo ciemne i jasne kolory, aby użytkownicy mogli cieszyć się zawartością bez odczuwania bólu oczu.