Co to jest CTA?

Call to action to wezwanie do działania wyrażone w formie zdania w trybie rozkazującym, np. „Kup teraz!”, „Wypróbuj”, „Zapisz się”, „Czytaj dalej”.


1. Krótki chwytliwy tekst

Może okazać się, że Twoje wezwanie do działania jest krótkie i jasne ale jest niewystarczające, ponieważ informuje użytkowników, że powinni kliknąć, ale nie dlaczego. Zamiast korzystać z klasycznego (i nudnego) CTA, wybierz CTA oparte na korzyściach. Pokaż użytkownikowi dlaczego powinien kliknąć.

Chociaż może się okazać, że wezwanie do działania, "Kup teraz, teraz" działa dla Ciebie, nie nadużywaj tego. Zamiast tego skup się na tym, co użytkownicy mają zyskać. Możesz skorzystać ze slów, które powodują pośpiech, szczególnie jeśli to, co promujesz, ma datę ważności. Włączenie "dzisiejszego" i "teraz" w CTA ma wiele sensu, gdy prowadzisz sprzedaż.


2. Twórz wiadomości w oparciu o Twoje cele

Na przykład przycisk "Pobierz teraz" jest właściwym wyborem do generowania potencjalnych klientów, a "wyślij mi informacje" jest bardziej odpowiedni do budowania relacji biznesowych.


3. Proś tylko o jedną rzecz

Częstym błędem, który napotkaliśmy, jest zbyt wiele pomysłów w jednym wezwaniu do działania. Nie tylko powoduje to, że CTA jest długi i nieporęczny, ale także dezorientuje użytkowników. Jeśli poprosisz odwiedzających o zrobienie 2 lub nawet 3 rzeczy w CTA, nie będą wiedzieli, które działania podjąć, lub dlaczego w ogóle powinni kliknąć. Pisz CTA tylko jedną dyrektywą. A jeśli potrzebujesz więcej informacji, zrób to w tekście głównym.


4. Dopasuj ton

Łatwo jest napisać CTA, który jest uroczy, zabawny lub po prostu wygląda ładnie. Ale CTA powinien opowiadać tę samą historię, co reszta tekstu - i używać tego samego języka, aby to zrobić. W przeciwnym razie użytkownicy mogą się zdezorientować i zirytować, lub po prostu mogą zrezygnować i nie podejmować żadnych działań. Tak więc, chociaż może być kuszące tworzenie każdego CTA w stylu, "Kliknij tutaj, aby uzyskać dominację nad światem", trzymaj się opowieści, którą opowiadasz.

Używaj słów zorientowanych na działanie, które sugerują wiedzę. Należy jednak unikać żargonu technicznego, który może wprowadzać w błąd lub zniechęcić czytelników. Podkreśl korzyści swojej oferty w jak najmniejszej liczbie słów.


5. Wielkość i widoczność

Stosuj krótką i czystą wiadomość. Badania wykazały, że najlepsze wezwania do działania mają mniej niż 150 znaków.

Ponadto ważny jest rozmiar przycisków wezwań do działania. Zbyt mała wersja nie będzie przykuwała uwagi, podczas gdy wielkia sprawi, że będzie odpychać. Przycisk CTA musi być odpowiedniej wielkości, czyli na tyle duży, że użytkownik od razu wie, że to właśnie w to miejsce powinien kliknąć. Nie chodzi oczywiście o to, żeby zajmował pół witryny, ale był dobrze wyeksponowany.

Spraw, żeby twoje CTA wyróżniało się i było widoczne dla użytkownika. Odpowiednia kolorystyka ma znaczenie. Odbiorca musi od razu wiedzieć, gdzie ma kliknąć. Dobierz kolor CTA w taki sposób, żeby wyróżniał się od tła. W przypadku dobierania barwy, nie ma niestety złotej zasady, która mówi np. że „kolor czerwony jest najlepszy”. Warto, żeby kolor przycisku przyciągał uwagę, kontrastował z otoczeniem, ale również współgrał z całym projektem strony.


6. Dopasowanie do różnych rozdzielczości

W dzisiejszych czasach skuteczne wezwania do działania powinno poprawnie wyświetlać się zarówno na ekranach komputerów, smartfonów jak i tabletów. W naszym kreatorze wszystkie bloki z CTA są dostosowane pod te urządzenia.


7. Nie bądź zbyt nachalny

Chyba wszyscy doświadczyliśmy chwili, gdy ktoś próbował trochę za mocno coś nam sprzedać. To działa odpychająco i pozostawia często negatywny obraz marki. Co więcej, uderza w desperację i prawdopodobnie zmniejsza szanse, że kiedykolwiek skorzystamy z usług.

W Blocreatorze jedną z naszych podstawowych wartości jest "dostarcz, nie sprzedawaj", staramy się stosować ja również w naszych CTA. Chcemy, aby nasi użytkownicy dokonywali wyborów w oparciu o swoje oczekiwania a nie sposób w jaki ich do tego przekonujemy.