Czy wiesz, w jaki sposób Twoje menu typu "hover" wpływa na użytkowników? Hover menu są popularnym sposobem nawigacji. Ale sposób ich otwarcia może powodować problemy z użytecznością, o których większość projektantów nie wie. Zanim zdecydujesz się na wyświetlenie menu nawigacji, powinieneś wiedzieć, w jaki sposób wpływają one na użytkowników.

Mit "hover"

Wielu projektantów uważa, że gdy ich menu otwiera się po najechaniu myszką, jest one szybsze i łatwiejsze w użyciu. Może się tak wydawać na pierwszy rzut oka, ale gdy spojrzysz głębiej, zauważysz, że jest odwrotnie. Menu otwierane po najechaniu myszką pozwalają użytkownikom na kliknięcie, ale to kliknięcie jest konieczne, aby strona wiedziała, że chce otworzyć menu.

Bez tego użytkownicy mogą łatwo wyzwolić menu w wypadku, gdy ich mysz porusza się po obszarze nawigacji. To nieoczekiwane zachowanie może zablokować użytkownikom dostęp do potrzebnych informacji. Lub gorzej, może ukryć ważne informacje, których użytkownik nie może zobaczyć.

Gdy menu otwiera się bez pytania użytkownika, może go to zaskoczyć i przytłoczyć. Nie ma korzyści, aby uzyskać coś, czego nie chcesz, aby kliknięcie było szybsze, jeśli tego nie chcesz. To bardziej irytacja niż korzyść. Takie menu prezentują użytkownikom wiele innych problemów, które sprawiają, że korzystanie z nich jest trudniejsze i wolniejsze. Kliknięcie pozycji w takim "hover" menu nie jest tak proste, jak się wydaje.


Zmuszanie użytkowników przez zamknięte tunele

Jedną z najgorszych rzeczy w wyświetlaniu menu jest zmuszanie użytkowników do przesuwania myszy w tunelach. Tunele najechania to fragmenty, które użytkownicy muszą przesunąć myszką, aby kliknąć element. Starsi użytkownicy, którzy są mniej doświadczeni technicznie, często mają z tym problemy. Nawet doświadczeni technicznie użytkownicy mogą uznać za irytujące, że muszą poruszać myszą w zamkniętej ścieżce.

Zamknięte tunele sprawiają, że nawigacja staje się trudniejsza i wolniejsza. Po wyświetleniu menu podręcznego użytkownicy nie mogą przesuwać myszy do żądanego elementu w linii prostej. Jeśli tak się stanie, ich mysz wypadnie ze ścieżki i zamknie menu.

Zamiast tego muszą poruszać myszą przez tunel w określonym układzie, aby menu się nie zamykało. Nie ma powodu, dla którego użytkownicy powinni ciężko pracować, aby nawigować po witrynie.


Elementy peryferyjne są trudniejsze do kliknięcia

Po wyświetleniu "hover" menu zamykają się, gdy mysz znajdzie się poza menu. Dzięki temu przedmioty znajdujące się najbliżej krawędzi menu są trudniejsze do kliknięcia. Użytkownicy muszą spowalniać ruch myszy podczas próby kliknięcia elementu menu peryferyjnego. Jeśli tego nie zrobią, łatwo ominą przedmiot i wylądują poza menu, co spowoduje zamknięcie menu.

Niektóre menu dodają dodatkową przestrzeń wokół menu (padding), więc jeśli użytkownicy przegapią pozycję menu, menu pozostanie otwarte. Ale dodatkowe dopełnienie nie rozwiązuje tego problemu, ponieważ wielu użytkowników może nadal poruszać myszą zbyt daleko, nie wiedząc o tym. Użytkownicy nie powinni poruszać myszą w określony sposób, aby kliknąć pozycję menu.


Ukryte strony indeksu

Wiele stron internetowych zawiera strony indeksowe, które dają użytkownikom przegląd treści, dzięki czemu łatwiej im się poruszać. Jednak te strony indeksowe niewiele mogą pomóc, jeśli użytkownicy nie mogą ich znaleźć. Strony indeksu często są ukryte w nazwie kategorii, którą użytkownicy po raz pierwszy klikają myszą.

Większość użytkowników nie wie, że nazwa kategorii prowadzi do strony indeksu, ponieważ wygląda na wybraną. Podświetlanie po najechaniu powoduje, że nie jest jasne, czy nazwa kategorii jest linkiem. To boli nowych użytkowników, którzy często potrzebują stron indeksu, do przeglądu treści, aby wiedzieć, gdzie nawigować.


Menu powinno być otwarte na kliknięcie

Menu otwierane za pomocą kliknięcia zamiast za pomocą "hover" rozwiązuje wszystkie te problemy. Klikalne menu rozwiązuje problem użytkowników z zamkniętymi tunelami, przedmioty peryferyjne i ukrytymi stronami indeksu. Oto kilka podejść do menu kliknięć, z których możesz skorzystać.


Standardowe klikalne menu

Pierwsze podejście to prosta metoda, w której menu otwiera się, gdy użytkownik kliknie. Zamyka się, gdy użytkownik kliknie w dowolnym miejscu poza menu. W przeciwieństwie do menu "hover", to podejście pozwala użytkownikom poruszać myszą, jak chcą. Zamknięcie jest tak łatwe, jak otwarcie.

Klikalne menu wymusza, aby umieścić link do strony indeksu w menu, ponieważ kliknięcie elementu ogólnego może otworzyć tylko menu. Oznacza to, że połączenie strony indeksu z elementem ogólnym nie jest już opcją. Musi to stać się elementem menu. Dzięki temu jest jasne, gdzie znajdują się strony indeksu, aby użytkownicy nie mogli ich nie zauważyć.


Składane mega menu

Składane mega menu jest przydatne, jeśli masz dużo przedmiotów w swoim menu. Zaletą tego podejścia jest to, że nie zasłoni żadnej treści strony. Zamiast tego spowoduje przesunięcie strony w dół, gdy menu zostanie otwarte, aby cała zawartość pozostała widoczna.

Co więcej, użytkownicy mogą poruszać myszą w dowolnym miejscu, a menu się nie zamyka. Oznacza to brak kolejnych tuneli lub trudno dostępnych elementów peryferyjnych.


Końcowe przemyślenia

Korzyści z używania menu kliknięć przewyższają menu najeżdżania ("hover"). Projektanci muszą wiedzieć, jakie szkody wyrządzają użytkownikom, gdy ich menu otwiera się po najechaniu myszą. Menu powinno się otwierać, gdy użytkownik wyraźnie podejmie decyzję o jego otwarciu. Ta jasna decyzja ma formę kliknięcia. Gdy witryna zachowuje się tak, jak chcą tego użytkownicy, zadania są szybsze i łatwiejsze do wykonania.