Każdy może popełnić błąd podczas wypełniania formularza. Dobra wiadomość jest taka, że formularze podpowiedzą Ci, w którym polu popełniłeś błąd. Złą wiadomością jest to, że jeśli popełnisz kilka błędów na długim formularzu, otrzymasz długą listę poprawek przy próbie przesłania formularza.

Może to spowodować zbyt wiele pracy dla użytkowników w długim formularzu, ponieważ szansa popełnienia błędów jest większa. Im więcej pól w formularzu, tym więcej informacji użytkownicy muszą wprowadzić, co może spowodować więcej błędów.

Natychmiastowa walidacja w celu szybszej korekty błędów

Szybszym i skuteczniejszym sposobem sprawdzania danych wprowadzanych przez użytkownika jest stosowanie natychmiastowej walidacji inline. Natychmiastowa walidacja daje użytkownikom natychmiastową informację zwrotną, czy wprowadzone dane wejściowe są prawidłowe. Takie podejście pozwala użytkownikom poprawić błędy, które popełniają wcześniej, bez czekania, aż naciśnie przycisk "Prześlij", aby zobaczyć ich błędy.

Natychmiastowa walidacja powinna nie tylko informować użytkowników o tym, co robią źle, ale powinna również powiedzieć im, co robią dobrze np. za pomocą zielonych znaczników. Daje to użytkownikom więcej pewności, aby kontynuować formularz bez martwienia się o swoje dane wejściowe.

Jest to szczególnie przydatne w przypadku pól, które mogą mieć różne formaty wejściowe, których użytkownicy nie są pewni. Jakikolwiek niepokój użytkownika o jego dane wejściowe znika natychmiast, gdy natychmiastowa walidacja zatwierdza ich dane wejściowe dla każdego pola.

Dzięki natychmiastowemu sprawdzaniu poprawności użytkownicy przechodzą do przodu, a nie do tyłu, gdy wypełniają formularze. Nigdy wcześniej użytkownicy nie mieli możliwości prawidłowego wypełniania formularzy przy pierwszym przesyłaniu. To, co użytkownicy chcą najbardziej widzieć po wypełnieniu formularza, to wiadomość powitalna, a nie długa lista błędów, które muszą naprawić.