Wiele stron internetowych ma popularny zwyczaj używania pionowych pasków w menu. Celem stosowania pionowych pasków jest wizualne oddzielenie każdego łącza nawigacyjnego. Jednak bliższe spojrzenie na używanie pionowych pasków mówi nam, że istnieje bardziej przejrzysty i skuteczny sposób wizualnego oddzielania łączy.

Czym oddzielać linki w menu?

Lepszym sposobem na oddzielnie linków jest użycie białych znaków. Dzieje się tak, ponieważ pozwala tekstowi linkowemu mieć silniejszy sygnał w oku użytkownika. Niepotrzebne pionowe paski degradują sygnał tekstowy i dodają wizualnego szumu do menu. Pionowe paski są wyświetlane użytkownikom podczas skanowania. Działają one jako przeszkoda wizualna, która nie tylko wygląda nieporządnie, ale tworzy więcej elementów do skanowania przez użytkowników. Użytkownicy nie powinni skupiać się na pionowych paskach. Tekst nawigacyjny powinien zgarniać pełne skupienie i uwagę. Po usunięciu pionowych pasków i wykorzystaniu białych znaków sygnał wizualny tekstu jest silniejszy.

Kiedy powinieneś używać pionowych pasków?

Pionowe paski są przydatne do oddzielania niepowiązanych grup łączy. Powinny służyć do pokazania powiązanych grup. Pionowe paski powinny być używane na końcu grupowania linków, co ułatwia użytkownikom wizualne przetwarzanie nawigacji.


Nie ignoruj białych znaków

Projektanci nigdy nie powinni pomijać wartości białych znaków. Biała spacja jest elementem projektu. W większości przypadków jest to wszystko, czego potrzebujesz do oddzielenia łączy. Używanie czegokolwiek więcej niż to, czego potrzebujesz, generuje szum wizualny, który może wpływać na to, jak użytkownicy przeglądają Twoją witrynę.