Czy zastanawiałeś się kiedyś, gdzie umieścić przyciski na końcu formularza? Sposób projektowania przycisku to jedno, ale miejsce, w którym go umieścisz, może również wpłynąć na przesyłanie formularzy.

Istnieją trzy rodzaje formularzy, które należy rozważyć: formularz wielostronicowy, wielosekcyjny i formularz jednostronicowy. Rodzaj formularza, którego używasz, określa miejsce, w którym należy umieścić przycisk przesyłania.

Formularze wielostronicowe

W przypadku formularzy wielostronicowych będziesz mieć więcej niż jeden przycisk. Będziesz miał przycisk "wstecz", który zabierze użytkowników do poprzedniej strony. Będziesz mieć również przycisk "kontynuuj", który zabierze użytkowników do następnej strony.

Ponieważ przyciski te zachowują się jak paginacja, powinny one przestrzegać konwencji paginacji. Przycisk Kontynuuj przechodzi po prawej, natomiast przycisk Wstecz po lewej. To odzwierciedla kierunek, w którym użytkownicy chcą iść, gdy klikną.


Formularze wielosekcyjne

Formy wielosekcyjne są długie i składają się z wielu pól zgrupowanych razem. Wyrównanie przycisku w lewo może sprawić, że użytkownicy będą myśleć, że działanie dotyczy tylko pól w tej sekcji. Wyrównanie przycisku w prawo daje użytkownikom wrażenie, że przycisk jest akcją, która dotyczy całego formularza.


Formularz jednostronicowy

Pola na formularzach pojedynczych stron są prawie zawsze wyrównane do lewej. Wyrównanie przycisku w lewo na formularzu pojedynczej strony pozwala użytkownikom łatwiej znaleźć i kliknąć przycisk.

Użytkownicy będą skanować pola od lewej do prawej, idąc w dół formularza. Lewy wyrównany przycisk znajduje się bezpośrednio na ich ścieżce wizualnej, gdy dojdą do dolnej części formularza. Przepływa przez wzorzec skanowania użytkownika, dzięki czemu mogą szybko go kliknąć, nie musząc go szukać.


Końcowe przemyślenia

Miejsce, w którym umieszczasz przyciski formularza, jest ważne do rozważenia. Przycisk przesyłania jest odpowiedzialny za odbieranie informacji o użytkowniku. Jeśli nie jest umieszczony w miejscu, w którym użytkownicy go oczekują, możesz stracić na przesłaniu formularza. Dowiedz się, jakiego rodzaju formularz używasz i umieść przyciski tam, gdzie użytkownicy tego oczekują.