Wiele lat temu powszechną praktyką było umieszczanie linku do mapy witryny w stopce. Te dni się skończyły, ponieważ sama stopka stała się nową mapą serwisu.

Mapa witryny to miejsce, w którym użytkownicy mogą znaleźć katalog wszystkich linków do witryn na jednej stronie. Jednak nie jest to już konieczne w przypadku większości witryn, jeśli zaprojektujesz stopkę poprawnie (mimo że mapy witryn XML są nadal potrzebne do SEO).

Tradycyjne stopki

Kiedyś stopka była rzadko uważana za ważny element użyteczności. Jedno z badań pokazuje, że większość witryn używa tradycyjnej stopki. Zwierały krótki link z linkami administracyjnymi i informacjami o prawach autorskich. Uważano, że większość użytkowników nie używa stopki, ponieważ znajduje się ona u dołu strony.

Tradycyjna stopka zmieniła się w miniaturową mapę witryny. Stopki z mini mapami nie tylko zyskują więcej, ale są bardziej skuteczne niż tradycyjne stopki. Testowanie wykazało, że stopka mini mapy witryny skutkuje większą sprzedażą i kliknięciami.


Mini mapa witryny

Jeśli masz dużą witrynę, powinieneś uczynić stopkę własną mini mapą. Gdy użytkownicy nie mogą znaleźć tego, czego szukają w nagłówku, będą szukać w stopce. Tutaj powinni zobaczyć pełną listę linków do witryny uporządkowanych według kategorii.

Umieszczanie zbyt wielu linków w nagłówku może sprawić, że Twoje menu będzie nieporządne i przytłaczające. Zarezerwuj nagłówek dla najważniejszych linków do treści i używaj stopki dla wszystkich innych.

Gdy umieścisz stopkę w mini mapie witryny, użytkownicy mogą na niej polegać, aby szybciej znaleźć to, czego chcą. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie linki są ułożone i nie są schowane w menu rozwijanym. Użytkownicy nie muszą otwierać i przeglądać listy rozwijanej.

Co więcej, nie muszą też klikać linku do kategorii, aby uzyskać bardziej szczegółowe linki. Mogą po prostu kliknąć konkretny link bezpośrednio.

Oszczędza to również czas korzystania z pola wyszukiwania. Nie muszą wpisywać słowa kluczowego do strony, którą chcą znaleźć. Po przewinięciu do stopki znajduje się link.


Projektowanie stopki

Skuteczna stopka do mini mapy witryny wymaga odrębnych etykiet kategorii, które kontrastują z linkami. Jeśli ich nie uwzględnisz, utrudnisz użytkownikom skanowanie listy linków. Użytkownicy muszą mieć możliwość wykrycia kategorii i skanowania tej listy bez marnowania czasu na inne.

Powinieneś mieć wystarczającą odległość między linkami, aby użytkownicy mobilni mogli z nich korzystać. Jeśli masz wiele linków i kategorii, powinieneś rozważyć użycie menu akordeonu, aby je wyświetlić. To nie tylko oszczędza miejsce, ale także zapobiega błędów polegających na klikaniu w mniejsze cele.


Pomyśl o stopce

Nie wszystkie witryny wymagają mini mapie witryny w stopce. Jeśli masz dużą witrynę zawierającą dużo treści, powinieneś ją rozważyć. Jest to szczególnie ważne w przypadku witryn e-commerce, w których użytkownicy muszą szybko znaleźć produkty.

Projektanci nie powinni już ignorować stopki. Jest to element witryny, który wymaga opieki i uwagi. Porządkuj go listą linków, dzięki którym będzie można szybciej dotrzeć do wszystkich treści Twojej witryny.