Linia wiodąca to odstęp między liniami tekstu mierzonego od linii bazowej do linii bazowej.

Linia bazowa linii tekstu to miejsce, w którym znajduje się środek liter. Jest to ilość pionowej przestrzeni od linii bazowej jednego wiersza tekstu do linii bazowej następnego wiersza tekstu. W terminach CSS nazywa się to linią wysokości (line-height).

Średnia liczba w pojedynczym odstępie to około 15 punktów. Niestety ten domyślny rozmiar wiodący nie jest wystarczająco czytelny. Kiedy używasz małego wiodącego rozmiaru, utrudnia to czytanie Twojego tekstu. Użytkownik może łatwo zostać rozproszony przez sąsiednie linie tekstu i stracić ostrość linii, którą czyta.

Dobrą wskazówką, do naśladowania, jest ustawienie linii wiodącej do rozmiaru Twojego typu plus 6-8 punktów. Na przykład, jeśli Twój typ ma 12 punktów, idealnym początkiem dla tekstu będzie 18-20 punktów. Większe rozmiary linii wiodącej tworzą więcej białych znaków wokół każdej linii tekstu, zapewniając każdemu wierszowi jasność tekstu i mniejszy hałas.

Po spędzeniu całego czasu pisania idealnego tekstu na swojej stronie, nie ignoruj ​​tego, jak użytkownicy będą go czytać. Prosta regulacja w linii wiodącej sprawi, że wrażenie będzie różniło się podczas czytania.