Czy zdarzyło Ci się pominąć produkt, ponieważ nie podobał Ci się jego kolor? Kolor ma wpływ na nasz sposób postrzegania witryn internetowych, ale może również wpływać na sposób, w jaki je używamy.

Kombinacje kolorów tworzą pierwsze wrażenie, jakie uzyskują użytkownicy odwiedzający Twoją witrynę. Jeśli Twoja witryna korzysta z kolorów, które są łatwe dla oczu, poświęcą czas na zbadanie treści. Jeśli nie korzysta z takich kolorów to nie będą już myśleć o twoich treściach.

Kolory nasycone a kolory desaturowane

Kluczem do wyboru odpowiednich kombinacji kolorów witryny jest nasycenie kolorów. Nasycenie to ilość szarości w kolorze. Im bardziej nasycony jest kolor, tym mniej ma szarości. Im mniej nasycony jest kolor, tym jest on bardziej szary.

Nasycone kolory są dynamiczne i stymulują oczy. Przyciągają dużą uwagę i mogą spowalniać użytkowników w ich zadaniach. Dlatego najlepiej działają na elementy wymagające większej uwagi użytkowników, takie jak przyciski, łącza, alerty i powiadomienia. Używanie nasyconych kolorów na tle lub dużych elementów może powodować zmęczenie oczu.

Desaturowane kolory pomagają zmniejszyć wydajność zadania, ponieważ bardziej koją oczy. Najlepiej używać ich na elementach tła, które zajmują więcej miejsca na ekranie, takich jak menu, nagłówki i panele.

W tonie, który przekazują, jest różnica między desaturowanymi kolorami. Desaturowane jasne kolory nadają bardziej przyjazny ton. Desaturowane ciemne kolory przekazują bardziej poważny ton. Odpowiednia kombinacja kolorów witryny zależy od treści i sposobu, w jaki użytkownicy będą Cię postrzegać.


Nasycony szary

Bezpiecznym kolorem w przypadku innych kolorów jest szary. Szary jest neutralnym kolorem, który nie będzie konkurował z nasyconymi lub desaturowanymi kolorami. Istnieją różne odcienie szarości, które mogą uzupełniać kolory Twojej witryny.

Jeśli twoja strona używa fajnych kolorów, dopełnieniem byłaby szara mieszanka z odcieniem chłodnego koloru. Jeśli Twoja strona korzysta z ciepłych kolorów, dopełnieniem byłaby szara mieszanka z odcieniem ciepłego koloru. Aby nadać odcień szarości, zwiększ nasycenie kolorów.

Wybrane kombinacje kolorów mogą wpływać na sposób, w jaki użytkownicy postrzegają Twoją witrynę. Nie wyłączaj użytkowników, używając odstraszających kolorów. Zrób właściwe wrażenie, stosując nasycenie kolorów na swojej stronie we właściwy sposób.