Czy twój formularz ma dwa oddzielne pola dla imienia i nazwiska? Jeśli tak, utrudnisz użytkownikom wypełnianie formularza. Ale jest lepszy sposób.

Podzielone pola nazw powodują problemy

Nie każdy użytkownik ma imię i nazwisko. Ich pochodzenie kulturowe decyduje o tym, jak sformułowana jest ich nazwa. Na przykład, jeśli użytkownik pochodzi z Ameryki Łacińskiej, prawdopodobnie ma dwa nazwiska, po jednym od każdego z rodziców. Jeśli jest Chińczykiem, jego imię jest na pierwszym miejscu, imię osobiste jest ostatnie i zawsze są używane razem.

Wymaganie od każdego użytkownika wpisania jego nazwy w dwóch osobnych polach jest niemożliwe. Niektórzy użytkownicy będą w stanie to zrobić, ale inni nie będą wiedzieli, jak podzielić swoją nazwę na pierwszą i ostatnią. Ci użytkownicy będą zdezorientowani, zostawią pole nazwy puste i nie będą mogli przesłać formularza.


Pojedyncze pole "Pełna nazwa"

Pojedyncze pole oznaczone "Pełna nazwa" lub coś w stylu "Imię i nazwisko" jest bardziej kulturowo inkluzywne. Pełne imię i nazwisko może zawierać imię pierwsze, drugie, ostatnie, rodzinne i inne imiona. Pozwala użytkownikom wpisywać ich nazwy bez dzielenia ich na pierwsze i ostatnie. Dzięki temu jest on odpowiedni dla każdego użytkownika, niezależnie od kultury, z której pochodzi.


Preferowane pole nazwy

Czasami chcesz przeanalizować pełne imię i nazwisko użytkownika, aby móc odpowiednio je adresować w interfejsie. Ponieważ pole imienia i nazwiska nie zawiera pseudonimu, możesz przekazać użytkownikom pole "Jak powinniśmy się do Ciebie zwracać?". Dzięki temu możesz adresować je tak, jak wolą klienci, bez konieczności identyfikowania imienia.


Wyszukiwanie nazwy w bazie danych

Pełne pola nazw mogą ułatwić lub utrudnić wyszukiwanie użytkowników w bazie danych. Może to ułatwić, ponieważ pełna nazwa jest unikalnym parametrem, sama nazwa lub nazwisko nie jest. Jest wielu ludzi, którzy mają to samo nazwisko i wielu innych, którzy mają to samo imię. Wyszukiwanie według samego imienia lub nazwiska zwróci zbyt wiele wyników.

Może utrudnić, jeśli użytkownik ma długą, pełną nazwę, która jest trudna do wymówienia lub przeliterowania. Nie jest zbyt wydajne poświęcanie zbyt wiele czasu na zastanawianie się nad tym. Alternatywą dla wyszukiwania według imienia i nazwiska jest wyszukiwanie według ich adresu e-mail. Adres e-mail jest unikatowy i czasami może być prostszy niż pełne imię i nazwisko użytkownika.


Inkluzywność kulturowa dla użyteczności

Struktura nazwy nie jest taka sama w różnych kulturach. Użytkownicy odwiedzający Twoją witrynę będą składać się z wielu osób z różnych krajów. Twoje pole z nazwiskami powinno być włączone kulturowo, aby nikt nie miał problemów z wypełnieniem Twojego formularza. Przy większości rzeczy w życiu dwa są lepsze niż jeden. Ale jeśli chodzi o pola nazw, jedno jest lepsze niż dwa.