Czy wybierasz kolory interfejsu, które obciążają oczy użytkownika?

Jeśli używasz jasnego i nasyconego koloru w tle, utrudniasz użytkownikom obserwowanie Twojej strony. Jasne, nasycone kolory przyciągają największą uwagę użytkowników. Zbyt duża jego część na dużym obszarze nadmiernie stymuluje siatkówki, które mogą naprężać oczy.

Jasność a nasycenie

Jasność i nasycenie to różne właściwości kolorów. Pierwszy odnosi się do tego, jak dużo białego lub czarnego jest mieszane w kolorze, podczas gdy drugie odnosi się do ilości szarości w kolorze.

Zwiększenie jasności nie jest tym samym, co zmniejszenie nasycenia. Po zmniejszeniu nasycenia zmieniasz kolor na szary. Po zwiększeniu jasności kolor staje się jaśniejszy, ale bez szarego.


Wpływ koloru na uwagę i pobudzenie

Pewne badanie odkryło, że najwięcej uwagi przyciągają kolory o wysokim nasyceniu i jasności. Stwierdzono, że te właściwości koloru są ważniejsze w przyciąganiu uwagi niż odcień.

Dwa inne badania, wykazały, że jasne, nasycone kolory są powiązane z wyższym pobudzeniem. Odcień wpływa również na pobudzenie, ale nasycenie i jasność mają większy wpływ.


Zarezerwuj jasne, nasycone kolory dla przycisków

Jasny, nasycony kolor tła przyciągnie uwagę użytkownika, ale jej nie utrzyma. Używanie ich to tak jakby krzyczeć na użytkowników, gdy są przed tobą. Zwrócisz ich uwagę, ale wkrótce odwrócą wzrok, bo ich drażnisz.

Należy ich używać tylko w elementach interfejsu, które wymagają działań użytkownika, takich jak przyciski. Kolor zwróci uwagę na te elementy i sprawi, że będą łatwe do znalezienia, gdy użytkownicy będą gotowi do działania.


Użyj ciemniejszych, mniej nasyconych kolorów tła

Lepiej, aby kolor tła był ciemniejszy i mniej nasycony. Przyciemnienie koloru zmniejsza biel, a zmniejszanie koloru zwiększa szarość. To zmniejsza intensywność kolorów, które działają na oczy.

Nie tylko to, ale nie będzie konkurować z tekstem strony lub treścią o uwagę. Dzięki temu użytkownik może łatwiej odczytać stronę bez wizualnego rozpraszania uwagi.


Znalezienie optymalnego koloru tła

Istnieje wiele poziomów jasności do nasycenia, których możesz użyć do tła. Tworzenie siatki właściwości koloru może pomóc w znalezieniu optymalnego koloru tła dla interfejsu.

Wybierz barwę i ustaw ją na maksymalną jasność i nasycenie w próbce. Wartość barwy pozostanie stała i będzie służyć jako punkt odniesienia do regulacji jej poziomów jasności i nasycenia.

Powiel próbkę barwy, aby utworzyć nowe próbki o niższych poziomach nasycenia i jasności. Zmniejsz poziom nasycenia próbek i poziom jasności pozostałych. Użyj wielokrotności 10 i rozłóż poziomy, aby mieć szeroki zakres.


Estetyka i użyteczność

Następnym razem, zanim zdecydujesz się na kolor tła, zastanów się, jak ten kolor będzie wyglądał na oczach użytkownika. Czy Twoje poziomy jasności i nasycenia są zoptymalizowane? Czy użytkownicy mogą z łatwością czytać tekst?

Kolor wpływa na estetykę projektu, ale ma również wpływ na jego użyteczność. Projektanci muszą zwracać uwagę na oba elementy i sprawić, by działały razem, aby sprawiać przyjemność oczom. Nie musisz rezygnować z użyteczności dla estetyki, skoro możesz mieć oba, by stworzyć świetny interfejs.